WeMo – na skútru po Taipei snadno, rychle, ekologicky a za pár korun

Systém sdílených skútrů WeMo funguje v Taipei již více než rok a protože je mi tento způsob dopravy po městě opravdu sympatický a často jej využívám, rozhodl jsem se pro vás sepsat něco osobních zkušeností a praktický návod jak na to.

WeMo jsou elektrické skútry, které si může vypůjčit a za malý poplatek používat kdokliv, kdo má v mobilu nainstalovanou stejnojmennou aplikaci. V Taipei je, oproti jiným taiwanským městům, poměrně obtížné zapůjčit si normální skútr a tak vám WeMo může opravdu velmi zjednodušit a zpříjemnit cestování po městě. I přes hustou síť metra a věrejných autobusů se můžete vyskytnout v situaci, kdy se budete potřebovat rychle dopravit do míst veřejnou dopravou nepolíbených. Zkuste se podívat kolem sebe (a nebo lépe, mrkněte přímo na mapu v appce) a po chvilce určitě někde objevíte zaparkovaný bílo-zelený skútr WeMo. Není nic jednoduššího, než jej během chvilky odblokovat a “jet kam jen si budete přát” (to je mj. motto WeMo skútrů).

WeMo elektrický skůtr

Moje zkušenosti s těmito skútry jsou poměrně bohaté a i přes pár malých nedostatků je mohu určitě doporučit. Nejčastěji WeMo používám na rychlou dopravu z domu na nejbližší stanici metra, která je od nás vzdálená asi 2 kilometry. Mohu sice jet autobusem nebo na sdíleném kole YouBike, ale elektrický skútr je často nejrychlejší a nejpohodlnější varianta. Krátká, desetiminutová, jízda na metro stojí zpravidla okolo 20-25 TWD, čili nějakých 14-18 Kč. Pro porovnání: jízda autobusem na metro mi zabere 20-30 minut (včetně chůze a čekání) a stojí 15 TWD (11 Kč). YouBike je s 5 TWD (3 Kč) bezpochyby nejlevnější možností, avšak ne vždy se vám chce šlapat na kole, obzvláště v deštivém Taipei.

Zde se však dostávám k prvnímu nedostatku sdílených skútrů a to je častá nedostupnost v některých lokalitách. WeMo je v současnosti opravdu hodně populární a tak se dost často stává, že v mém okolí zrovna nenajdu žádný volný skútr, když jej nejvíce potřebuji. Pro naši lokalitu na okraji centra se zde nejčastěji vyskytují brzy ráno a pak až později věcer, tady jsou nejvíce využívány obyvateli města pro cesty do/z práce. Přes den se však většina skútrů akumuluje v centru Taipei. Věřím však, že do budoucna se bude množství skútrů v ulicích zvyšovat a navíc můžete v aplikaci využít i možnost desetiminutové rezervace (tip: rezervace vašeho skútru se dá po deseti minutách znovu jednoduše obnovit), což je bezva funkce v případě, že plánujete v nejbližší době vyrazit do ulic a chcete mít jistotu, že budete mít na čem jet.

Druhou nevýhodou WeMo skútrů je cena. V porovnání s normálním skútrem, který v naší domácnosti sdílíme ve dvou lidech, je prostě WeMo poměrně drahé. Často elektro skútry používám k asi 12 km dlouhé jízdě do centra Taipei vyzvednout Karen z kanceláře, odkud pak už jedeme na vlastním benzínovém skútru. A je skutečně velký rozdíl pokud jedete za 7 TWD na svém nebo za 50-80 TWD na WeMu. Poplatek za využívání sdílených skútrů je totiž účtován od minuty. Prvních 6 minut stojí 15 TWD (11 Kč), každá následující minuta pak 2,5 TWD (1,8 Kč). Pro rychlé jízdy městem mimo špičku je cena OK, ale kličkování ucpanými ulicemi a časté semafory (99 sekund dlouhá čekání na zelenou jsou nejlepší!) už pěkně provětrají peněženku. Další malou nepříjemností je pak také omezená maximálni rychlost skútru 50 km/h.

WeMo elektrický skůtr

Dvakrát jsem se zkusil na WeMu vydat na výlet do okolí Taipei. Národní park Yangmingshan, u jehož hranic bydlíme, se jevil jako skvělé místo k otestování vrchařských schopností a baterky elekro skútru. V aplikaci na mobilu si schválně vybírám kousek s 100% kapacitou baterie. Při odblokování na displeji bliká dojezd 50 kilometrů, což je vzdálenost, která bohatě stačí k objetí nejvyšší hory parku a zajímavostí okolo. Po prvních osmi kilometrech svižného stoupání jsem však nepříjemně překvapen. Baterie klesla o třetinu, a tak měním plány a radši u Chinese Culture University (odkud jsou mimochodem úžasné výhledy na celé Taipei) odbočuji z kopce ke geotermální oblasti Beitou. Cestou dolů a po rovině baterie tak rychle neklesá, ale i menší stoupání dávají zbývající kapacitě zabrat. Po 20 kilometrech jízdy, koupeli ve vodopádu, výletu okolo horkých pramenů a obědě ukazuje displej zbývající třetinu baterie a tak pomalu obracím k domovu. Pod kopcem v Tianmu přichází notifikace na mobil: “dosáhl jsem kapacity 30% a tak je vám omezena maximální rychlost”! WTF?!? Posledních 7 kilometrů městem se tak ploužím rychlostí 20 km/h, v závěrečném stoupání k domovu rychlost klesá na 10 km/h a na křižovatce se ani nemohu pořádně rozjet do kopce.

Na závěr účet za tento půldenní výlet: 450 TWD za 3 hodiny (pohyboval jsem se v oblasti mimo dosah, kde lze skútry vypůjčit/vrátit a tak se mi počítal čas ikdyž jsem na něm zrovna neseděl)! Za tuto cenu máte mimo Taipei na celý den půjčený normální skútr nebo 4 plné nádrže do vlastního.

Rozhodnutí zda se WeMo vyplatí či ne nechám na vás. Za mně je WeMo určitě skvělý dopravní prostředek, ale jen a pouze na kratší vzdálenosti a občasné cestování…

Nyní ještě slíbený návod jak začít WeMo používat:

Nejprve si stáhněte mobilní aplikaci WeMo. Pro iOS je ke stažení ZDE (pozor, je třeba mít TW nebo US Appstore účet) a pro Android pak ZDE

Nyní je třeba vytvořit uživatelský účet a zaktivovat jej (pokud chcete ušetřit, dočtěte nejprve tento článek do konce, kde najdete odkaz na kredit v hodnotě 50 TWD!). Podle podmínek potřebujete mít taiwanské ID nebo ARC a řidičský průkaz. Avšak pozor! V rámci testování se mi podařilo účet zaktivovat i oskenováním cestovního pasu a mezinárodního řidičského průkazu s razítkem pouze pro auto! Dále budete potřebovat zadat několik osobních údajů a jedno selfie k tomu. Pokud se vše zadaří, během jednoho dne vám dojde notifikace o aktivaci vašeho účtu a můžete vyrazit na výlet!

Platby za používání skútrů jsou řešeny pomocí kreditní karty, kterou si v aplikaci spárujete s vaším účtem nebo přednabitím kreditu v 7-Eleven.

Používání aplikace WeMo je velmi jednoduché a intuitivní. Při spuštění se zobrazí mapa vašeho okolí se zobrazenými tečkami; skútry k dispozici včetně jejich zbývající kapacity baterie. Nyní stačí jen zvolit vybraný skútr a zarezervovat jej nebo, pokud jste zrovna poblíž, si jej zaktivovat/zapůjčit.

WeMo elektrický skůtr palubní deska

Pomocí aplikace skútr nejen “nastartujete”, ale také otevřete kufr, uvnitř kterého jsou 2 helmy a malý ručník na očištění sedátka. Po nasednutí na skútr a zmáčknutí startéru na 2 sekundy jste připraveni vyrazit. Nebuďte však překvapení, elektromotor nevydává v klidovém stavu žádný zvuk a já tak při mé první jízdě čekal asi 2 minuty než mi došlo, že už je skútr dávno nastartovaný 🙂

Jízda probíhá tak, jak jste zvyklí. Na displeji před vámi můžete neustále kontrolovat kapacitu baterie a rychlost. Trochu mi zde chybí čas jízdy resp. účtovaná cena. Další data o jízdě si můžete zobrazit přímo v aplikaci.

WeMo elektrický skůtr kufr

Rychlost skútru je omezená na 50 km/h, avšak oproti benzínovému sourozenci rychleji akceleruje. Velikostí a pohodlím jsou WeMo skútry srovnatelné s běznými 50 ccm benziňáky. I „外國人“ se na ně v pohodě naskládají. Ve dvou lidech je jízda také poměrně komfortní, avšak do kopce již výkon trochu nestíhá a baterie klesá opravdu před očima.

Po příjezdu do cíle stačí WeMo zaparkovat na kterémkoliv legálním parkovacím místě a pomocí appky jej vrátit. Po deaktivaci je vám ihned naúčtována příslušná částka na vaši kreditní kartu nebo stržena z kreditu.

Pro připomenutí ještě ceny (platné k létu 2018):
– počáteční zapůjčení: 15 TWD za prvních 6 minut
– každá další minuta jízdy: 2,5 TWD

Pokud WeMo chcete zkusit a plánujete používat, zaregistrujte se přes TENTO LINK. Po registraci dostanete zadarmo 50 TWD na váš účet!

Štastnou jízdu bez nehod a nezapomeňte napsat na náš Facebook vaše zkušenosti s WeMo skútry!

P.S. Pokud si netroufáte na jízdu na skútru, což tahle s námi projet Taipei na sdílených kolech YouBike?

Taiwan jsem poprvé navštívil v roce 2009. O rok později jsem se sem vrátil navštívit kamarádku Karen (珮婕) a o něco později se z ní stala moje manželka. Společně žijeme v Taipei, poznáváme krásy Taiwanu a provozujeme cestovní agenturu Tofu Taiwan Tours.

One thought on “WeMo – na skútru po Taipei snadno, rychle, ekologicky a za pár korun

  1. 2 updates pro rok 2021:
    1) aktuálně WeMo akceptuje pouze taiwanské řidičáky
    2) problémy s nedostupností v některých lokalitách již byly vyřešeny a skútrů WeMo je tak v okolí Taipei dostatek. A pokud ne, je zde podobná služba Goshare nebo iRent.

Jak se vám líbil tento článek? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní průvodce Taiwan - Nejlepší fotografie z Taiwanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více info klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.

Pin It on Pinterest

Share This