Soutěskou Taroko na kole

Celý duben panovalo na Taiwanu až překvapivě suché, teplé a stabilní počasí, a tak jsme se na poslední dubnový víkend rozhodli po delší době vyrazit na cyklovýlet do národního parku Taroko. O tom, jak to dopadlo se dozvíte na následujících řádcích.

Cestování s koly po Taiwanu není tak úplně jednoduché, jak se snaží taiwanská vláda přesvědčovat potenciální návštěvníky. Kvalita silnic a cyklostezek je zde na nadprůměrné úrovni, o tom žádná. Největším problémem při cestování s koly je zde však přeprava, pokud se vám zrovna nechce nebo nehodí šlapat do pedálů. Na víkendy a prázdniny mizí vlakové lístky rychlostí blesku a jsou často dlouho dopředu vyprodané. Vzhledem k našemu rozhodnutí vyrazit na poslední chvíli a faktu, že na východní pobřeží přepravuje kola jen asi každý pátý vlak se rozhodujeme pro ne příliš efektiní kombinaci kolo+bus+kolo+vlak.

Východní pobřeží Taiwanu útesy

Namísto dlouhého sobotního lenošení nás budí mobil ve 4 ráno. Naše první část výletu vede z okraje Taipei, kde bydlíme, na 12 km vzdálené autobusové nádraží. Brzy ráno nám zde ještě berou namilost kola pro přepravu autobusem a tak po páté nasedáme na bus směr Jiaoxi. Krátká jízda busem vede nejdelším silničním tunelem ve východní Asii a trasu, která přes hory a doly na skůtru (nebo kole) trvá několik hodin, tak díky dálničnímu tunelu absolvujeme za hodinku. Po krátké snídani v 7-Eleven nasedáme opět na kola a probouzejícím se městem šlapeme do vedlejšího Yilanu, odkud se nám podařilo sehnat lístky na vlak do naší destinace.

V 10 hodin konečně vystupujeme ve stanici vlaku Xincheng, která se nachází nejblíže k soutěsce Taroko. V plánu pro dnešní den je projet soutěskou “až kam to půjde”, užít si jízdu nádhernou přírodou a někdy navečer dojet zpět do blízkého města Hualien.

Svatyně Changchun vodopád Taroko

První kilometry vedou několika tunely, které zkracují cestu proti proudu řeky Liwu, protékající soutěskou. Za svatyní Changchun, skrz kterou protéká mohutný vodopád, začíná silnice lehce stoupat směrem k místům, kde se soutěska prohlubuje a zužuje. Vlaštovčí jeskyně, jak se nazývá jedno z nejatraktivnějších a nejužších části Taroka, projíždíme narychlo. Okolo poledne je zde už poměrně dost turistů a tak jen rychle zkoušíme najít místo, odkud skály pod správným úhlem pohledu vytváří tvar Taiwanu. Po desítkách našich návštěv soutěsky jsme zatím měli štěstí být ve správný čas na správném místě jen 3x a protože začíná mrholit, tak ani tentokrát nejsme příliš úspěšní.

Soutěska Taroko, kolo, MTB

Míříme dále skrz Tunel devíti zatáček až na začátek stezky Lushui. Odtud odbočujeme ze silnice směrem na úzkou stezku vytesanou ve skalách nad silnicí. Krátký, ale zábavný trail vede po úzké skalní římse, temným tunelem a po krátkém vysutém mostě. Po pár minutách bezva jízdy terénem jsme zpět na silnici a jen o pár kilometrů dále zastavujeme v osadě Tianhsiang, ležící na konci soutěsky. Za touto malou vesnicí ležící v nadmořské výšce necelých 500 metrů nad mořem se soutěska rozšiřuje a silnice začíná stoupat strměji a hlouběji do hor až někam do sedla Wuling, 3 273 metrů nad mořem. Tak vysoko naše plány tentokrát nemíří a tak hned za Tianhsiangem odbočujeme na další turistickou stezku vedoucí k parádnímu dvojitému vodopádu Baiyang.

Vodopád Baiyang Taroko

V pozdně odpoledních hodinách už je v horách nakupeno velké množství mraků od oceánu a přeháňky teď střídá lehký, ale vytrvalý deštík. Měli bysme myslet na návrat, ale rozhodujeme se ještě vyrazit směrem k osadě původních obyvatel Taiwanu jménem Jiumeidao, která stojí mimo radar turistů hlouběji v horách. Stezka vedoucí vysoko nad řekou nám vzdáleně připomíná chodníky v oblasti Solné komory. Avšak po pár kilometrech parádní jízdy nám příroda dává nenápadně najevo, že je čas to otočit. Po přechodu přes starý vysutý most napůl poničený tajfuny jsme po pár stech metrech jízdy zastaveni sesuvem půdy, přes který by bylo s koly ne příliš pohodlné a bezpečné se škrábat.

Soutěska Taroko, most, MTB

Za hodinu zapadá slunce a tak se narychlo otáčíme a stejnou cestou se vracíme zpět k silnici. Po 14 hodinách na nohou nás už jen čeká 20 km dlouhý sjezd soutěskou z 850 metrů nad mořem zpět k oceánu a dalších 20 km po malých a klidných silničkách podél Pacifiku až do Hualienu. Na okraji města nás už očekává kamarád David s jeho dodávkou a odváží nás na vydatnou večeři a pak už jen do postele…

A co následující dny našeho putováni? V neděli vstáváme pozdě. S Davidem vyrážíme na pohodovou jízdu po skvělých cyklostezkách okolo Hualienu. Odpoledne nás ještě vyváží na blízký hřeben, odkud mezi banánovými plantážemi sjíždíme na pobřeží a celé pondělí pak šlapeme podél Tichého oceánu dál směrem na jih…

Do soutěsky Taroko organizujeme jednodenní výlety na kolech pro naše klienty. Navštivte naše stránky Tofu Taiwan Tours pro více informací. A pokud se vám zdá být jednodenní výlet málo, tak se můžete s námi vydat třeba na cykloputování z Taipei až na nejjižnější bod Taiwanu.

Taiwan jsem poprvé navštívil v roce 2009. O rok později jsem se sem vrátil navštívit kamarádku Karen (珮婕) a o něco později se z ní stala moje manželka. Společně žijeme v Taipei, poznáváme krásy Taiwanu a provozujeme cestovní agenturu Tofu Taiwan Tours.

Jak se vám líbil tento článek? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní průvodce Taiwan - Nejlepší fotografie z Taiwanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více info klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.

Pin It on Pinterest

Share This