Recyklace za zvuku Beethovena

Takto u nás vypadá sběr komunálního odpadu. Popelářská auta na Taiwanu projíždí města a vesnice, shromažďují odpad a vyhrávají u toho jak na pouti. Pětkrát týdně a vždy na minutu přesně.

Několik desítek let nazpět byly ulice Taiwanu špinavé a smradlavé, tak jako to znáte z většiny jiných asijských zemí, avšak změna pravidel pro sběr odpadu pomohla ze dne na den vyčistit města, vylepšit kvalitu života obyvatel v hustě obydlených oblastech a obecně zlepšit životní prostředí.

Taiwan je s 55% země s téměř nejvyšším procentem zrecyklovaného odpadu na světě!

Zahraniční turisté bývají často překvapeni, že v ulicích měst málokdy narazíte na odpadkové koše a přesto jsou taiwanská města často čistější jak mnohá evropská metropole. Taiwanci jsou prostě velmi disciplinovaní a zvyklí udržovat svoje okolí v čistotě. Stejně tak v taiwanských ulicích nenaleznete žádné popelnice. Jednoduché pravidlo totiž říká, že se žádný domovní odpad nesmí dotknout země. A jelikož se lidé v sousedství znají a potkávají minimálně několikrát za týden při „odpadkové session“, tak si nikdo netroufne pohodit pytel s odpadky jen tak vedle domu.

Když tedy potřebujete vynést vaše odpadky, pak musíte počkat na melodii linoucí se z popelářských vozů a pytle s odpadem vhodit rovnou dovnitř. V podvečerních hodinách v ulicích Taiwanu nejčastěji uslyšíte hrát Beethovenovu „Pro Elišku“, která se line od popelářů sbírajících recyklovatelný odpad a „Modlitbu panny“ od Tekly Baranowske, kteří shromažďují nerecyklovatelný odpad.

Sběr plastů, kovů, železa, papíru a zbytků jídla je zdarma. Nerecyklovaný odpad však musí být ukládán do speciálních pytlů, které za pár korun zakoupíte například ve „večerce“ 7-Eleven. Díky tomuto pravidlu jsou Taiwanci motivováni k recyklaci co nejvíce odpadu a Taiwan je tak s 55% (v Taipei dokonce 67%!) země s téměř nejvyšším procentem zrecyklovaného odpadu na světě. Srovnejte si to se slabými 40% v Česku a přijeďte se na vlastní oči přesvědčit, že na Taiwanu mohou být i popeláři zajímavým objektem k poznávání 🙂

Taiwan jsem poprvé navštívil v roce 2009. O rok později jsem se sem vrátil navštívit kamarádku Karen (珮婕) a o něco později se z ní stala moje manželka. Společně žijeme v Taipei, poznáváme krásy Taiwanu a provozujeme cestovní agenturu Tofu Taiwan Tours.

Jak se vám líbil tento článek? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní průvodce Taiwan - Nejlepší fotografie z Taiwanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více info klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.

Pin It on Pinterest

Share This