Taiwan, země úsměvů a pohody

(Pozn. tento text vznikl před mnoha lety pro CK Kudrna a sloužil k propagaci mého zájezdu na Taiwan. Od té doby se mnoho změnilo. Na Taiwanu již 11. rokem žiji (2021), pro CK Kudrna na ostrov stále zájezdy organizuji a stejně tak zde funguji i v rámci projektu Tofu Taiwan Tours. I přesto, že je článek staršího data, tak jej zde z nostalgie nechávám takto v originále, jen s minimálními úpravami.) 

O náboženství

Na Taiwanu prakticky neexistuje nevraživost mezi různými náboženskými skupinami, a tak lze v jednom chrámu spatřit sochu Budhy sedící po boku taiwanské bohyně moře Matsu. Na tuto dvojici pak od stropu shlíží známí čínští draci symbolizující štěstí. A pokud se projdete po okolí, zcela jistě narazíte i na skromný kostel či mešitu, kterou využívají migranti z Filipín nebo Indonésie.

Li Peijie, sympatická slečna, kterou potkávám v metropoli Taipei mě provádí chrámem Longshan. Postupně mi představuje bohy, kterým je chrám zasvěcený, vysvětluje obřady, které zde místní praktikují a trpělivě odpovídá na moje zvídavé dotazy. Každý chrám na ostrově má velkou hlavní svatyni zasvěcenou jednomu  bohu či bohyni. Okolo nádvoří se pak zpravidla nachází desítky oltářů zasvěcených mnoha dalším bohům a duchům, které Taiwanci uctívají a kterým do chrámu přináší dary. Vedle bohyně Matsu se tak během jedné návštěvy můžete pomodlit k bohu prosperity, poprosit bohyni rodiny o ochranu dětí nebo se poklonit k bohu policistů za bezpečnou cestou domů.

Součástí návštěvy chrámu je také obětování tzv. „Ghost money“, napodobenin bankovek, kterými se platí bohům za služby a které se vždy po setmění spalují po tunách v chrámových pecích. Taiwanci si uvědomují, že o svůj malý ostrov je třeba pečovat a tak se v posledních letech postupně od této ne příliš ekologické tradice upouští. Místo papírových peněz se tak platby bohům v některých populárních chrámech ukazují ve formě virtuálních peněz na velkoplošných obrazovkách visících někde na stěně.

O jídle

Pevnou součástí taiwanské kultury je také jídlo. Pokud se projdete okolo jakéhokoliv významějšího chrámu, zcela jistě narazíte na jednu či několik ulic plných stánků s jídlem. Tyto ulice ožívají především po setmění, a proto jsou známé jako „Noční trhy“.

Taiwanci rádi a hodně jedí, a tak zatímco v Česku navečer mnoho z nás vyráží na pivo, Taiwanci na trzích objevují nové dobroty a popíjí jeden z nejlepších čajů na světě, který se pěstuje v hornatém vnitrozemí ostrova. Kromě nudlí a knedlíčků, které všichni známe z (hodně chudých napodobenin) asijských fast foodů zde můžeme narazit na takové speciality jako kuřecí pařátky naložené v česneku, neuvěřitelně smradlavé tofu, sépii plněnou rýží nebo výbornou napodobeninu evropských kuřecích řízků.

Na ty jsem narazil během návštěvy největšího nočního trhu v Taipei, který se nachází ve čtvrti Shilin. Na malém stánku zde starší pán Ya Chuchang za 50 TWD (asi 30 Kč) prodává kuřecí řízky velké jak kolo od vozu. Stánek s řízky si zde prý otevřel poté, co se před několika lety vrátil ze zájezdu do Česka. Od té doby je jeho stánek neustále v obležení mlsných Taiwanců a na mnoho podobných kopií narazíte nyní téměř po celém ostrově.

O dopravě

Z Taipei se moderním rychlovlakem přesouvám rychlostí 300 km/hod. směrem na jih. Modernizace je na Taiwanu vidět na každém kroku a v porovnání s Evropou se zde také buduje mnohem rychleji a efektivněji. V roce 2008 otevřeli v Kaohsiungu, druhém největším městě ostrova, nové metro. Pokud v zemi s druhou největší hustotou obyvatel na světě očekáváte přeplněné vozy metra a chaos budete určitě příjemně překvapeni.

Nejčastějším dopravním prostředkem na Taiwanu jsou skůtry, které vlastní snad každý Taiwanec starší 18 let a obyvatelé Kaohsiungu si tak na nové metro jen pomalu zvykají. V dopravní špičce jsou vozy metra zpravidla poloprázdné a nejvyšší nápor tak podzemní dráha zažívá o víkendu, kdy se sem sjíždí turisté z celého ostrova podívat na jednu z nejmodernějších podzemních drah v Asii. Dalším příjemným překvapením je zcela určitě čistota a celkový vzhled metra (a to nejen toho v Kaohsiungu). Po průchodu turniketem je zakázána jakákoliv konzumace jídla či pití a dá se s nadsázkou říci, že byste zde mohli ze země jíst.

Přijeďte si to na vlastní oči porovnat s pražským metrem. Připojte se na některý z našich zájezdů, které naleznete na stránce Tofu Taiwan Tours.

Taiwan jsem poprvé navštívil v roce 2009. O rok později jsem se sem vrátil navštívit kamarádku Karen (珮婕) a o něco později se z ní stala moje manželka. Společně žijeme v Taipei, poznáváme krásy Taiwanu a provozujeme cestovní agenturu Tofu Taiwan Tours.

Jak se vám líbil tento článek? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní průvodce Taiwan - Nejlepší fotografie z Taiwanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více info klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.

Pin It on Pinterest

Share This