O cyklistice na Taiwanu

Mnoho lidí zná Taiwan jen z doslechu a představuje si jej jako přecpaný ostrov plný rušných měst, velkých továren a nudných plání na západním průmyslovém pobřeží. Málokdo však ví, že jeden z nejlepších a nejlépe skrytých zážitků, který můžete v Asii zažít, vás čeká právě na Taiwanu, a to v sedle bicyklu.

Pro toho, kdo žije na Taiwanu a miluje cyklistiku, by byla velká ostuda, nestrávit alespoň jeden týden v roce cestováním kolem dokola ostrova na kole. Taiwan nabízí směs mnoha rozmanitých scenérií, různorodých terénů, proměnlivých podnebných podmínek, místních kulinářských specialit, tradic a náhodných setkání s jeho obyvateli. Nudit se rozhodně nebudete! Má touha po poznávání Taiwanu ze sedla kola se poprvé vyplnila na podzim roku 2009, kdy jsem se vydal s větrem v zádech na výlet dlouhý 1 400 km okolo celého ostrova.

Soutěska Taroko Taiwan

Je opravdu těžké vyjádřit slovy to, co dělá Taiwan tak jedinečným. Na ostrově se mísí atmosféra na první pohled nezáživných betonových měst společně s divokou krásou vysokých hor, malebným pobřežím Tichého oceánu a intenzivními zážitky spojenými s pohodlným cestováním. Můžete zde strávit noc v luxusním penzionu a vstávat za úsvitu s výhledy na širý oceán. Během jedné jediné vyjížďky můžete šlapat podél úzké říční soutěsky hluboké 2 000 metrů, šplhat 20% stoupáním do hor s výhledem na zasněžené vrcholky. A když to nejméně čekáte, objeví se uprostřed ničeho 24-hodin denně otevřená moderní „večerka“ 7-Eleven obklopená stánky s jednoduchými nudlemi. Poté se spustíte tisíc metrů dolů po bezejmenné silnici skrze ovocné farmy a plantáže betelových palem, potkáte skupinku místních domorodců, kteří za vámi nadšeně volají pozdravy. Projedete po úzké silnici skrze pusté skalní útesy, pokocháte se pohledem na srdcervoucí horské scenerie a na závěr sjedete do nejbližšího města s vlakovým nádražím a na večeři jste zpět v pohodlí „domova“.

Pohodlí je slovo, které nejlépe vystihuje život, ale i cestování na Taiwanu. Téměř v každé malé vesničce lze narazit na alespoň jeden z populárních obchůdků 7-Eleven, kterých se na ostrově nachází patnáct tisíc, a lze se zde pohodlně zásobit potřebnou energií na cestu. Pokud potřebujete dofouknout kola, tyto obchůdky také zdarma poskytnou k použití pumpu a nářadí k jednoduchým opravám porouchaného bicyklu. To stejné nabízí i mnoho policejních stanic, kde se o vás vždy s úsměvem postarají, pomohou a doplní vám vodu v lahvích. Máte defekt? Místní všudypřítomné opravny skútrů vám píchlou duši samozřejmě zalepí, často zcela zdarma.

I když se doprava ve větších městech může zdát být někdy chaotická a přecpaná, bezohledné anti-cyklistické smýšlení, se kterým se každý den setkáváte na českých silnicích, zde neznají. Díky přátelské mentalitě obyvatel a také všudypřítomným skútrům jsou zde všichni řidiči zvyklí na cokoliv, co se pohybuje před jejich pravým předním blatníkem, včetně vás. Přidejte si k tomu stovky kilometrů cyklostezek určených výhradně pro nás, cyklisty, a dostanete jednu z nejpřátelštějších destinací pro cyklistiku na světě!

…ohromné skalní stěny Yosemitského národního parku v Kalifornii…mohutné útesy na skotském ostrově Hoy…hluboké fjordy v Norsku, všechna tato místa jsou nic v porovnání se srázy padajícími kolmo do Tichého oceánu na ostrově Formosa…

Taiwanská vláda propaguje ostrov jako místo, které se „dotkne vašeho srdce“ a nutno říci, že pro tentokrát se politici s vymyšleným reklamním sloganem k propagaci této malé země skutečně trefili. Na každém rohu budete potkávat přátelské obyvatele, kteří na vás budou volat na pozdravy, zvát na kus řeči, či čerstvou rybu ugrilovanou na okraji silnice. Během jednoho z výletů v okolí Taitungu jsme se na jedné zapadlé vesnické silničce s kamarádem ztratili. Zastavili jsme farmáře, který mířil na blízký trh. Během našeho hovoru, stojíce na začátku svěže zeleného údolí s téměř 4 000 m vysokým Centrálním pohořím v pozadí, farmář ze svého ruksaku vytáhl několik plodů ovoce lichi a i přesto, že by za ovoce na trhu mohl vydělat peníze, nám je společně s radou kudy pokračovat dál nezištně daroval.

Asi nejoblíbenější a nejkrásnější částí Taiwanu je pro mě jeho východní pobřeží lemované vysokými a strmými útesy Qingshui. Jeden evropský námořník o nich v 19. století napsal: „…ohromné skalní stěny Yosemitského národního parku v Kalifornii…mohutné útesy na skotském ostrově Hoy…hluboké fjordy v Norsku, všechna tato místa jsou nic v porovnání se srázy padajícími strmě do Tichého oceánu na ostrově Formosa“.

Východ Taiwanu nabízí nejen pohodovou a dech beroucí jízdu podél širého oceánu, ale také rozsáhlou mozaiku opuštěných pláží, hlubokých říčních údolí vedoucích do vnitrozemí ostrova, tras pro pěší turistiku, zapadlých rybářských vesniček a lokálních rybích restaurací. Na ostrově lze také nalézt desítky horkých pramenů, z nichž se několik nachází poblíž oblíbených cyklotras. Není nic lepšího, než po náročném dni stráveném v sedle kola ponořit znavené tělo do horké vody někde uprostřed pralesa s výhledy na jedny z nejstrmějších hor na světě! A ať už pojedete kamkoliv, můžete si být jisti, že vždy také budete mít možnost zanořit vaše jídelní hůlky do mnoha kulinářských specialit, kterými je Taiwan proslulý po celé Asii.

Co tedy znamená cyklistika na Taiwanu? Dva tisíce výškových metrů vyšlapaných během jednoho podzimního rána a zakončených u stánku s betelovými ořechy s jejich mladými prodavačkami. Je to také pronikavý kouř cestou z hor, když farmáři vypalují svá pole po sklizni rýže. Sesuv půdy na strmé horské silničce a zmije plazící se opodál. Stařenky prodávající vodu a připravující v páře dělané knedlíčky podél silnic za chladivého zimního jitra. Pískot konvice s čajem oolong v dřevěném domku na pozadí vysokých hor. Sjezd k Pacifiku na čerstvé sashimi a dojezd z posledních sil na závěr dne ke kouřícímu stánku s nudlemi. Výhledy na oceán, svěže zelené hory a zlatokopecká města Jiufen a Jinguashi. Nekončící déšť padající z ocelových mraků na pláních Yilanu. Cinkání návnad na ryby a vůně přístavu v Bitou na severním pobřeží. Cesta klikatící se podél strmých propastí soutěsky Taroko. Jízda s větrem v zádech podél Tichého oceánu a spousta dalších neopakovatelných zážitků.

Pohodlná cestovní kola se dají zapůjčit v některých prodejnách Giant Store. Ceny za jednodenní pronájem jsou v průměru 500 TWD a zpravidla je třeba alespoň minimální znalost čínštiny. Pokud plánujete delší cestu, pak se vám mohou hodit naše služby. Zařídíme pro vás jakkoliv dlouhé cykloputování s kompletním servisem dle vašeho přání. Navštivte naše stránky Tofu Taiwan Tours.

Taiwan jsem poprvé navštívil v roce 2009. O rok později jsem se sem vrátil navštívit kamarádku Karen (珮婕) a o něco později se z ní stala moje manželka. Společně žijeme v Taipei, poznáváme krásy Taiwanu a provozujeme cestovní agenturu Tofu Taiwan Tours.

Jak se vám líbil tento článek? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní průvodce Taiwan - Nejlepší fotografie z Taiwanu a kde je najít

Máme pro vás skvělého průvodce po Taipei a severním Taiwanu zdarma!

Jsme autory jediného českého průvodce po Taiwanu! Přihlašte se k našemu newsletteru a obratem od nás obdržíte 90stránkového průvodce po krásách a zajímavostech severního Taiwanu a hlavního města Taipei. Pro více info klikněte ZDE.

Děkujeme za email! Zkontrolujte si nyní vaši schránku, kam by vám během okamžiku měl dorazit odkaz ke stažení ebooku zdarma.

Pin It on Pinterest

Share This