9 nejlepších pláží severního Taiwanu

Na rovinu: Pláže na severu Taiwanu nepatří k těm nejlepším na ostrově. Sever sice má užasné pobřeží a scenérie plné strmých skal a útesů, avšak to je také jedním z důvodů proč zde koupání prostě není tak skvělé jako třeba více na jihu, v Kaohsiungu a národním parku Kenting, na východním pobřeží nebo ostrovech náležících Taiwanu, kde najdete dlouhé pláže, které znáte z pohlednic a katalogů cestovních kanceláří. Pokud však nemáte dost času nebo se vám prostě jen z nějakého důvodu nechce trmácet až na druhý konec Taiwanu, pak je tu pro vás tento seznam nejlepších pláži v okolí Taipei. Většina z nich je jednoduše dostupných autobusem nebo vlakem z hlavního města a všechny se dají v pohodě navštívit během jednodenního výletu.

Nejlepší období pro koupání na severu Taiwanu je květen až listopad. V ostatních měsících je voda sice stále teplá (nad 20 °C), ale častěji zde prší a moře může být dost rozbouřené a nebezpečné. V zimním období tedy jednoznačně doporučuji přesunout se za koupáním na jih nebo si namísto slané vody užít návštěvu některého z mnoha horkých pramenů, které se po celém Taiwanu nachází.

Qianshuiwan

(GPS: 25°15′6.7″N 121°28′11.2″E)

Pláž Qianshuiwan je nejblíže Taipei. Leží asi 13 kilometrů na východ z konečné červené linky metra Danshui, na okraji města Sanzhi. Voda je, obzvláště za odlivu, mělká a klidná a tak je pláž vhodná spíše pro rodiny s dětmi, které sem o víkendech často míří. Na parkovišti u pláže jsou k dispozici záchody a sprchy a okolo naleznete i mnoho pouličních restaurací.

Baishawan

(GPS: 25°17′3.2″N 121°31′1.1″E)

Kilometr dlouhá písečná zátoka se zlatým pískem se nachází na dohled od nejsevernějšího bodu Taiwanu. Na “Baishu” jezdíme často i v zimě, kdy je zde voda stále příjemně teplá a vlny mírné. Koupání je tu oficiálně povoleno pouze na východní straně, kde se pohybuje plavčík a kde o letních víkendech bývá značně narváno. Lepší je se vydat na druhý konec pláže, kde můžete objevit hezká místa schovaná mezi útesy. V okolí Baishawan je také vybudováno několik stezek pro pěší, které vás zavedou na malý pahorek s vyhlídkou a na skalnatý mys Linshan. Na veřejné části pláže jsou samozřejmě k dispozici záchody i sprchy.

Linshan

(GPS: 25°16′57.7″N 121°30′35.7″E)

Jen pár set metrů na západ od Baishawan najdete malý rybářský přístav Linshan a dlouhou písečnou pláž, která s ním sousedí. Koupání a plavání je zde možné pouze za přílivu, jinak z vody lezou kameny. Na pláži pravděpodobně budete úplně sami, ale neočekávejte zde žádné záchody ani sprchy. Příjemná je také cyklostezka, která podél pláže vede a která spojuje město Sanzhi se zátokou Baishawan.

Feicueiwan

(GPS: 25°11′10.0″N 121°41′14.3″E)

V městečku Wanli naleznete necelé dva kilometry dlouhou písečnou pláž, která je však z velké části přístupná pouze pro hosty místních drahých hotelů. Na prostřední část pláže, která je jako jediná veřejně přístupná, se dostanete malými uličkami v okolí 7-Eleven. Zátoka Feicuei je kvůli vlnám a proudům často zaneřáděná vyplaveným dřevem a odpadky a tak většinou nadrzo projdeme do soukromé části, která je udržovaná. Poblíž Wanli se také nachází známé útesy Yehliu, které i přes velké množství čínských turistů stojí určitě za návštěvu.

Dawulunao

(GPS: 25°9′56.0″N 121°42′25.1″E)

Pokud pojedete podél pobřeží do města Keelung, pak určitě narazíte na malebnou plážičku Dawulunao se zlatým pískem. I za největrnějšího počasí zde bývají minimální vlny a voda je zde i dost hluboká, tedy vždy vhodná k plavání. Koupat se sem chodíme celoročně, ale v letních měsících zde o víkendech bývá často podobně lidí jako na Makarské riviéře v Chorvatsku. Ve všední dny a chladných měsících (=pro Taiwance vše mimo červen až srpen) si zde můžete užít klid a pohodu u vody. U pláže jsou také zdarma záchody a sprchy za mírný poplatek můžete použít v obchodech přes silnici.

Shawanzi

(GPS: 25°4′32.9″N 121°54′55.6″E)

Malinká zátoka se zlatým pískem se nachází asi 3 kilometry před městečkem Aodi hned vedle silnice č. 2. Zastavte se zde na krátké okoupání pokud cestujete z blízkých útesů Longdong nebo na kole z pláže Gongliao. Voda je zde poměrně mělká, ale i v zimě nabízí příjemné osvěžení. Poblíž pláže se nachází záchody a v blízkém Aodi nesmíte vynechat návštěvu některé z mnoha rybích restaurací!

Fulong/Gongliao

(GPS: 25°1′17.2″N 121°56′41.5″E / 25°2′7.7″N 121°55′52.8″E)

 

Asi nejznámější pláž v okolí Taipei. Několik kilometrů zlatého písku a příjemného moře. Já ji však nemám rád z důvodu nesmyslného vstupného ve výši 200 TWD (v jižní části u městečka Fulong). Pokud však chcete být in a v letních měsících trávit čas na té nejvyhlášenější pláži společně s půlkou Taipei, pak proč ne. Pláž a přilehlé okolí nabízí vše co koupáníchtivý turista potřebuje – čisté záchody, sprchy, 7-Eleven, restaurace, stánky se smradlavým tofu a pokud lovíte Pokemony, tak i na ty zde určitě narazíte 🙂 Lepší ale je vydat se na menší plážičku poblíž místního přístavu a chrámu (cedule se zákazem koupání mimo surfing jednoduše ignorujte) nebo si vypůjčte u vlakového nádraží kolo a vyražte po cyklostezce na sever do vesnice Gongliao. Zde, na druhém konci dlouhé písečné pláže, najdete klid a pohodu bez davů a navíc zadarmo.

Waiao

(GPS: 24°52′39.5″N 121°50′35.3″E)

Oblíbená surfařská pláž, která se jako jediná v tomto seznamu nachází mimo oblast (New) Taipei City. Dostanete s sem jednoduše jakýmkoliv vlakem, který míří do Yilanu. Vystupte na stanici Waiao. Na několika kilometrech jemného šedého písku můžete jednoduše strávit celý den. Kromě lenošení, plavání a stavění hradů z písku si zde lze také zapůjčit surf (vlny jsou tu vhodné i pro začátečníky), projet se podél moře na kole nebo navštívit velmi zajímavé muzeum Lanyang. I přes větší vzdálenost z Taipei je Waiao naší nejoblíbenější pláží k vodním radovánkám na severu Taiwanu.

Tento seznam pláží není zcela kompletní. Pro bězného návštěvníka toužícího po koupání je dostatečný, avšak podél severního pobřeží Taiwanu je mnoho dalších menších a tajných míst, kde se dá skvěle zaplavat, zašnorchlovat a užít si moře. Přidejte se k některému z našich zájezdů a výletů s Tofu Taiwan Tours. Rádi vás na naše tajná místa zavedeme.

Přidejte svůj komentář